Teknoloji

Türk Telekom’un üçüncü çeyrek gelirleri yıllık bazda yüzde 78 artarak 22,4 milyar TL’ye ulaştı.

Türk Telekom 2023 yılının ilk 9 ayına ait mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 78,2 büyüyerek 22,4 milyar TL konsolide gelir elde etti. Türk Telekom’un ilk 9 aylık geliri geçen yıla göre yüzde 69,6 artışla 55,6 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılının ilk 9 ayında 4,5 milyar TL net kâr elde eden Türk Telekom, bu yılın ilk 9 ayında 12,6 milyar TL yatırım yaptı.

Türk Telekom, güçlü büyüme ivmesini 2023 yılının ilk 9 ayında da sürdürdü. Türk Telekom, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 78,2 büyüyerek 22,4 milyar TL konsolide gelir elde etti. Türk Telekom’un ilk 9 aylık geliri geçen yıla göre yüzde 69,6 artışla 55,6 milyar TL’ye ulaştı. Abone sayısını 52,9 milyona çıkaran 2023 yılının ilk 9 ayında toplam 4,5 milyar TL net kâr elde eden Türk Telekom’un ilk 9 ayda FAVÖK’ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kazanç) 18,8 milyar TL oldu. olmuş.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ortaya koyduğumuz teknoloji ve dijitalleşme vizyonuyla hedeflerimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu hedeflere doğru emin adımlarla ilerlerken yeni nesil teknolojilerden faydalanıyoruz. Değişen müşteri beklentilerine paralel olarak geleceği yakalayan teknolojiler ve “Bu teknolojileri besleyen girişimleri her zaman destekliyoruz. Pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da Türkiye’nin lokomotifi biziz” dedi.

Önal, “İlk 9 aylık performansımızı ve yılın ikinci çeyreğinde revize ettiğimiz yıl sonu tahminimizi korumaya devam ederken, finansal ve operasyonel performansımız da artmaya devam ediyor. Sabit sınırın yenilenmesi için BTK’ya başvuruda bulunduk. 2023’ün başında hizmet imtiyaz sözleşmesi var. Bu, 2024’ün öncelikli konusu.” “Bu konuda somut ilerlemeler görmeyi bekliyoruz. Hayatın her alanına aktardığımız dijitalleşme vizyonumuzla ülkemizin teknolojik dönüşümüne liderlik ediyoruz. Yenilikçi yaklaşımımızla hem sektörümüz hem de ülkemiz adına yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk Yüzyılında bir yaklaşımdır” dedi.

Önal, “Ortaya koyduğumuz teknoloji ve dijitalleşme vizyonuyla hedeflerimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Yılın ilk 9 ayında olumlu göstergelerle yıl sonuna yaklaşırken, önümüzdeki dönemde de hedeflerimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde oldukça güncellenen tahminlerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu çerçevede konsolide faaliyet gelirlerindeki yıllık artış yüzde 10 civarında.” FAVÖK’ün yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ün yaklaşık 25-27 milyar TL aralığında, yatırım harcamalarının ise yaklaşık 19-21 milyar TL aralığında olmasını planlıyoruz” dedi.

“20 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ÜLKEMİZE VERDİĞİMİZ HİZMETİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR”

Şirket, fiber yatırımlarıyla fiber ağ uzunluğunu Eylül 2023 itibarıyla 427 bin km’ye çıkardı. Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise 2023’ün ilk 9 ayında 12,6 milyona ulaştı. Önal, 2023 yılı 3. çeyreği sonunda şunları söyledi: “Türkiye’nin fiber gücü olarak, güçlü fiber altyapımız ve ülkenin her noktasına taşıdığımız yatırımlarımızla Türkiye Yüzyılının teknoloji taşıyıcısı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu bağlamda ‘Türkiye’nin 81 ilindeki altyapımızı sadece abonelerimiz kullansın’ anlayışıyla hareket etmiyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Türk Telekom’un altyapısı Türkiye’nin altyapısıdır. 2005 yılından bu yana Türkiye’nin dijital varlıklarına yaptığımız yatırımlar 20 milyar dolara ulaştı. Dolar, “Ülkemize verdiğimiz hizmetlerin en önemli göstergesidir” dedi.

“ÜLKEMİZİ GELECEĞE TAŞIYAN BİRÇOK PROJE VE ÇALIŞMANIN ÖNCÜSÜYÜZ”

Türkiye’yi bugünün ötesine taşıyacak her türlü projenin mimarı olmaktan gurur duyduklarını söyleyen Önal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hayatın her alanında insanı odağına alan teknolojiler sunmaya ve bu teknolojileri ‘herkes için ulaşılabilir’ hale getirmeye devam edeceğiz. Bu sorumluluğun bize verdiği motivasyon ve güçle ilk 9 ay itibarıyla 12,6 milyar TL yatırım yaptık. Yılın.”

Önal, yılın üçüncü çeyreğinde toplam 498 bin net abone artışıyla abone sayısının 52,9 milyona ulaştığını belirterek, abone kazanım süreçlerine dikkat çekti. Önal, Türk Telekom’un özellikle mobil abone segmentinde en çok tercih edilen operatör olduğunu belirterek, MNT (Mobil Numara Taşınabilirliği) pazarındaki liderliğini üst üste sekiz çeyrektir koruduklarını açıkladı.

“İTEMSÖR SÜRECİNDEKİ UYGULAMAMIZ DEĞER YARATAN VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR İŞLETME MODELİ İÇERİYOR”

Yükseliş performansının devam ettiği dönemde imtiyaz konusunun da gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten Önal, “2023 yılı başında sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesi için BTK’ya başvurduk. Daha sonra BTK bizden talepte bulundu. Bir sonraki anlaşma için taslak çerçeve belgesi hazırladık. Bu doğrultuda, konuyla ilgili görüş, öneri ve taleplerimizi topladığımız çerçeve belgesini düzenleyici kuruma sunduk. Başvurumuzun ardından düzenleyici kurumla görüşmelerimiz devam ederken, Süreç kapsamında Türkiye, sektör ve Türk Telekom’un ortak gelişimini sağlayacak, değer üreten ve sürdürülebilir bir faaliyet modeli oluşturmayı hedefliyoruz. “Bütünsel ve kapsayıcı bir yaklaşım perspektifiyle hareket ettik. 2024 yılında bu öncelikli konuda somut ilerleme görmeyi bekliyoruz” dedi.

“LİF VE YENİ NESİL TEKNOLOJİLERİN ÜLKEMİZ İÇİN DEĞERİNİN BİLİYORUZ”

Yeni nesil ve geleceği yakalayan teknolojilere verdikleri önemi vurgulayan Önal, yerli ve milli unsurlarla 5G’ye geçerek ülkemizin bu teknolojiyi sadece kullanan değil, insanların kullanımına sunan bir güç haline gelmesine de ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. etrafındakiler. 5G konusunda yaptıkları çalışmalar ve başardıkları ilklerle; Dünyada ve Türkiye’de 5G’nin yol haritasının çizilmesinde aktif rol üstlendiklerini vurgulayan Önal, “Fiber ağımızı sürekli artırıyoruz. Müşterilerimizi kaliteli ilişkilerle buluşturma konusunda motivasyonumuz yüksek. Üçüncüsü itibariyle çeyrekte sabit genişbant abone sayısı 15,1 milyona yükseldi.Sabit Genişbant ARPU (kullanıcı başına ortalama gelir) büyümesi üçüncü çeyrekte de yükseliş eğilimini sürdürerek yıllık bazda yüzde 58,1’e ulaştı.Fiber abone sayısı ise 12,6 milyona ulaştı. Çeyrek bazda 355 bin net kazanç. 427 bin km’ye yükselen fiber ağımız istikrarlı “Fiber dönüşüm odağımızı yansıtacak şekilde Eylül 2023 itibarıyla 31,9 milyon haneyi kapsayacak. Fiberin değerinin bilincindeyiz ve Ülkemiz için yeni nesil teknolojiler. 5G ve ötesi teknolojilerde Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

“TOPLAM YATIRIM 20 MİLYON DOLARI AŞAN GİRİŞİMLERİMİZ, DÜNYA SAHNESİNDE GUURUR KAYNAĞIMIZ OLDU”

Geleceği yakalayan teknolojilere ve bu teknolojileri besleyen girişimlere her zaman destek verdiklerini vurgulayan Önal, “Kurumsal girişim sermayesi şirketimiz Türk Telekom Ventures ve kurumsal hızlandırma programımız PİLOT ile yerli girişimlerimize yön veriyoruz. Başlattığımız TT Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile işletmelerde, TT Ventures San Francisco’daki ofisimizle startupları dünyaya bağlayan bir köprü olmayı, yeni ‘tek boynuzlu atlar’ yaratma konusunda rol model bir kurum olmayı hedefliyoruz. Türk Telekom Ventures ile şu anda yatırım yaptığımız 16 girişimin 11’i PİLOT mezunlarından oluşuyor.Bugüne kadar PILOT programı mezunlarının sayısı 104’e ulaştı ve toplam 30 milyon TL nakit destek sağlandı. Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar tüm ülkelerde faaliyet gösteren PILOT işletmelerimizin aldığı toplam yatırım bedeli 20 milyon doları aştı. Hatta TT Ventures yatırımlarımızdan Virasoft da dünyanın her yerinden yatırım almaya devam ediyor. Kanser tedavisinde tanı ve tedavi süreçlerini hızlandıran yapay zeka destekli analizleriyle tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Türk Telekom Ventures’tan yatırım alan bir diğer girişimimiz MentalUP artık dünya çapında bir eğitim platformu olarak öne çıkıyor. MentalUP, 120’den fazla ülkede 15 milyon aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Bunların yanında; Syntonym, Speedy ve ai4sports gibi PILOT girişimlerimiz yenilikçi çözümleri ve yurt dışından aldıkları yatırımlarla bizi dünya çapında gururlandırmaya devam ediyor. Sadece yatırım anlamında değil, sunduğumuz fiziki imkanlarla da işletmelerimiz için öncü bir firmayız. Telekom Ventures olarak girişimcilere yönelik ikinci ofisimizi Eminönü Santral binasından sonra 5 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) açtık. AKM’deki Girişimcilik Merkezimizin geleceğe yön verenlerin buluşma noktası olacağına inanıyoruz. ülkemizi dünya sahnesinde gururla temsil edecek birçok fikre ilham kaynağı olacak. “Türk Telekom olarak işletmelerimizin öncü şirketi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İŞİMİZİN ODAKINA KOYUYORUZ”

Ümit Önal, “Sürdürülebilirlik hassasiyetle üzerinde durduğumuz değerli bir konu” dedi ve bu konudaki çalışmalarını şöyle özetledi:

“Teknolojiyi insan, toplum ve doğa yararına dönüştürme vizyonumuzu sürdürülebilirlik çalışmalarımızın merkezine koyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100 yılı boyunca bu hassasiyet ve sorumlulukla çalıştık. Bu bağlamda yakın zamanda yayınladığımız 2022 Sürdürülebilirlik Raporu. Sürdürülebilirlik politikamızın çerçevesini çizdiğimiz tüm başlıklarda ciddi adımlar attık. Hizmetlerimizi gelecek nesillere ulaştıracağız.” Yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilir kalkınma, karbon ayak izinin azaltılması ve iklim değişikliğinin yol açtığı risklerin yönetilmesi hedefiyle çalışmalar yürüttük. Bu yıl GES (Güneş Enerji Santrali) yatırımlarımıza hız verdik. Geçtiğimiz günlerde şirketimize GES için tahsis ettiğimiz kurulu güç kapasitesini 405,8 MWe’ye çıkardık. Tüm proje ve yatırımlarımızı Sürdürülebilirlik Yönetim Sistemi ile daha da güçlendirmek için durmadan çalışıyoruz. Gerçekten bu konuda değerli bir adım attık ve E4 Şarj-Elektrikli Araç Şarj Şebekesi projemizle elektrikli araç kullanıcılarına her anlamda güvenli, çevre dostu ve jeneratör sağlıyoruz. Kesintisiz şarj hizmeti sunmaya başladık. Türk Telekom olarak yenilenebilir enerjideki öncü vizyonumuzu yaptığımız yatırımlarla desteklemeye devam edeceğiz.”

osmancik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler