Haber

Korona kabusu bitmiyor! Son 8 haftada 170 binden fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“GERÇEK SAYILAR BUNDAN FAZLA”

Geçen yıl Aralık ayının başından bu yana Kovid-19 kaynaklı haftalık ölümlerdeki artışa dikkat çeken Ghebreyesus, “Son sekiz haftada 170 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Bunlar sadece bildirilen ölümler, gerçek rakamlar. bundan daha fazlasıdır.”

ACİL DURUM BİLDİRİMİ GÖRÜŞÜLECEK

DSÖ’nün en yüksek alarm düzeyi olan ‘Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu’nu ilan etmesinin üzerinden üç yıl geçtiğini belirten Ghebreyesus, bu hafta Covid-19 Acil Durum Komitesi’nin virüsle ilgili durumun hala devam edip etmediğini görüşmek üzere toplanacağını söyledi. küresel bir acil durum. söylenmiş.

“ÖLÜMÜN ARTIŞI BENİ ÇOK ENDİŞE EDİYOR”

Ghebreyesus, “Acil Durum Komitesi’nin tavsiyesini peşinen dinlemeyeceğim ancak birçok ülkedeki durum ve Covid-19 nedeniyle artan ölümler beni endişelendiriyor. Salgının başladığı üç yıl öncesinden çok daha iyi durumda olmamıza rağmen” İlk başladığında, salgına küresel kolektif tepki bir kez daha baskı altında.”

“DAHA FAZLASINI YAPMAZSAK VİRÜS ÖLDÜRMEYE DEVAM EDECEK”

Başta yaşlılar olmak üzere çok az kişinin yeterince aşılandığından bahseden Ghebreyesus, birçok kişinin hatırlatma dozları almadığını ifade etti. Kırılgan sağlık sistemlerinin Kovid-19’un yanı sıra grip ve diğer hastalıkların yüküyle baş etmekte zorlandığını kaydeden Ghebreyesus, şöyle devam etti: “Mesajım açık, bu virüsü hafife almayın, bizi şaşırttı ve şaşırtmaya da devam edecek. Sağlık araçlarını ihtiyacı olan insanlara teslim etmezsek ve yanlış bilgilendirmeyle kapsamlı bir şekilde mücadele etmezsek virüs öldürmeye devam edecek.”

haber-oguzeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu